Akwarium w salonie 240x60x60

Akwarium w salonie 240x60x60 to projekt który miałem przyjemność dla naszego klienta przed samymi świętami Bożego Narodzenia . Miałem mało czasu by wyrobić się między przeprowadzką klienta do nowego domu a samymi świetami .  Akwarium miało stać się główną dekoracją nowoczesnego salonu połączonego z kuchnią. Sama aranżacja wykonana została w stylu Mizuba.  Głównymi dekoracjami są korzenie i kamienie. Wystające dekoracje zwiększają optycznie nasze akwarium i ukazują piękno natury . Przy zastosowaniu roślin, które mogą przerastać i wyrastać ponad lustro wody daje nam to spektakularny efekt wizualny i idealne wręcz akwarium dekoracyjne.

Mizube stosujemy w akwariach otwartych , najlepiej z zastosowaniem podwieszanego oświetlenia .
Gdy stoimy nad akwarium urządzonym w stylu Mizube mamy wrażenie ze jest to w pewnym sensie połączenie ogrodnictwa z akwarystyka. W szkle zaskakuje nas piękno podwodnej fauny i flory a tuż nad nim rysują się finezyjne kształty wystających korzeni oplecionych nie rzadko w roślinność. Tu trochę więcej o Iwagumi –  https://akwarium-dekoracyjne.pl/encyklopedia/mizube/

Samo akwarium bazuje na szkle Optiwhite 240x60x60 grubości szyby 19mm. Do aranżacji wykorzystałem kamienie Scenery stone oraz korzenie Red Moor Wood. Za podłoże posłużyła Rotala Maflora Intense. Do oświetlenie całego projektu posłużyły lampy marki Maxspect a dokładnie Maxspect RSX-F 200W . Wysoka jakość wykonania i fantastyczne barwy pozwoliły idealnie wyciągnąć piękno posadzonych roślin w tym akwarium.

Wszystkie produkty użyte do tego akwarium możecie zakupić w naszym sklepie :

https://aquascapers.pl

Dane techniczne :

Wymiary: 240x60x60
Pojemność: 864L
Akwarium Optiwhite 240x60x60 grubości szyby 19+mm
Oświetlenie : 2x Maxspect RSX-F
Technika Co2 : butla co2Reduktor Co2 BLUE Aquario z elektrozaworem, Drop Checker, dyfuzor narurowy
Filtracja: Fluval FX 6 , Grzałka przepływowa Hydor 300W ,skimmer ,
Media filtracyjne : AF CarbonAF ZeolithLife Bio Media, AF ANTI POSPHATE
Podłoże : Aquaforest AF Natural Substrate, AF Black Lava soil, Rotala Maflora Intense

Nawożenie oparte na produktach firmy Aquaforest :

automatyczny dozownik nawozów
Bakterie Aquaforest Life Essence

Roślinny firmy Aquaflora:

 • Hemianthus callitrichoides ‘Cuba’
 • Eleocharis parvula
 • Hygrophila pinnatifida
 • Rotala rotundifolia ‘Orange Juice’
 • Ludwigia mini super red
 • Alternanthera Reineckii Mini
 • Microsorium trident
 • Microsorum narrow thin leaf
 • Microsorium mini
 • Anubias Paxing
 • Anubias nana mini
 • Anubias nana pinto
 • Anubias nana coin
 • Bucephalandra 'Deep Purple’
 • Rotala species 'Green’

Za kompleksowe nawożenie w zbiorniku odpowiadają produkty firmy Aquaforest .Za system korzenny oraz nawożenie poprzez korzenie odpowiada kilkuwarstwowe podłoże mojego autorstwa . Opiera się ono o Aquaforest Black Lava Soil, Aquaforest Natural Substrate, Aquaforest Carbo oraz podłoże docelowe typu Soil w tym wypadku Rotala Maflora Intesne.

W pierwszym dniu zaplanowałem ustawienie konstrukcji stelaża , w tym wypadku aluminiowego w docelowym miejscu. Odpowiednie przygotowanie podłogi oraz wypoziomowania akwarium to kolejny bardzo ważny element .

akwarium stelaz aluminiowy

W następnej kolejności zabraliśmy się za montaż oświetlenia oraz pozostałej techniki takiej jak filtry, komputer Ph, komputer automatycznego dozowania nawozów czy grzałka przepływowa.

akwarium roślinne

Warto wspomnieć że dzięki wcześniejszemu spotkaniu technicznego zostały ukryty kable sygnałowo prądowe do zasilania lamp. Dzięki naszym wytycznym kable są perfekcyjnie ukryte w suficie. Za oświetlenie przy tym akwarium odpowiadają lampy Maxspect RSX-F .

maxspect rsx f 200

W wolnej chwili mogliśmy przygotować system filtracji do uruchomienia. Za filtracje w tym projekcie posłużyły filtry Fluval FX 6 oraz Fluval FX 4.

Większy FX 6 został zasypany wkładami biologicznymi od firmy Aquaforest – AF Life Bio media, mniejszy natomiast wkładami mechanicznymi – AF Zeolith oraz  AF carbo .

aquaforest life bio media

Nadszedł drugi dzień i finalizacja naszego projektu. Stelaż był ustawiony, oświetlenie i technika podłaczona. Czas zabrać się za prace końcowe.

zakladanie akwarium

Odpowiednie podłoże to podstawa każdego akwarium roślinnego. Opatentowane przeze mnie podłoże wielowarstwowe idealnie sprawdza się w takich zbiornikach.

Użycie Aquaforest AF Carbon klaruje wodę i pochłania nadmiary pierwiastków, natomiast Aquaforest Black Lava Soil ułatwia przepływa wody i porządanym siedliskiem bakterii nitrifikacyjnych.

aquaforest AF Carbon

Tak przygotowaną warstwę zasypujemy podłożem docelowym. Ma ono za zadanie dostarczać do systemu korzennego roślin niezbędnych pierwiastków oraz pomagać w stabilizacji PH wody. W tym przypadku użyłem podłoża Rotala Maflora Intense.

rotala maflora intense

Podłoże mamy gotowe. Czasna ułożenie aranżacji na sucho czyli hardscape. Do każdego naszego projektu zabieramy wiecej materiałów dekoracyjnych takich jak korzenie i kamienie , tak by mieć więcej możliwości wyboru. Staramy się by każde akwarium było inne i dlatego też tworzymy wszystko na żywo.

korzenie do akwarium

Ostatni etap do doszlifowanie detali oraz nadanie aranżacji odpowiedniego charakteru . Całość oparta na kamieniach Scenery Stone oraz korzeniach Red Moor Wood.

 

Oto efekt finalny aranżacji na sucho czyli nasz Hardscape .

hardscape 1a

Przyszedł czas na sadzenie roślin. Tu oczywiście jak i innych naszych projektach zastosowaliśmy rośliny z najlepszej hodowli na świecie  z firmy Aquaflora.

aquaflora akwarium roslinne

Całość została zalana wodą , wszystkie urządzenie zostały podłączone. Ostatnia czynność to podanie zwiększonej dawki bakterii Aquaforest Life Essence na start zbiornika.

Tak oto projekt akwarium w salonie 240x60x60 zaczoł swoje nowe życie 🙂

akwarium dekoracyjne w salonie