Akwarium pokazowe VIV Pure 90x45x45

 

Jedną z wielu moich specjalności jest zakładanie akwarium dla sklepów zoologicznych. Taki właśnie projekt ze szkoleniem produktówym opartym o produkty firmy Aquaforest  miałem przyjemność zrealizować na potrzeby sklepu Moje Zoo  w Cieszynie. Zabiornik miał być główną dekoracją, oraz miał stwarzać możliwość pokazywania wykorzystanych materiałów i urządzeń dostępnych w ofercie sklepu. Wybór padł na akwarium pokazowe VIV Pure 90x45x45 które postawione zostało na aluminiowym stelażu zabudowanym lakierowanymi płytami w białym kolorze.

Nad zestawem zamontowana została lampa do akwarium roślinnego Skylight Hyperspot M z podpiętym sterownikiem Skylight dający możliwość regulacji natężenia barw, mocy świecenia oraz ustawienia wchodów i zachodów słońca.

Filtracja oparta została na filtrze Oase BioMaster Thermo 600 wypełnionymi wkładami od Aquaforest . Podłoże to wielowarstwowy schemat mojego autorstwa oparty na produktach Aquaforest , przykrytych podłożem docelowym czyli podłoże aktywnym .

W projekcie tym nie mogło oczywiście zabraknąć systemu dwutlenku węgla czyli CO2. Zestaw opiera się na butli 5 litrów, reduktorze Co2 z precyzyjnym zaworem iglicowym dedykowanym do akwarystyki, liczniku bąbelków, elektrozaworze oraz komputerze . Komputer ma na celu stabilizację parametru PH wody za pomocą dozowania CO2.

Całą automatykę uzupełnia automatyczny dozownik nawozów z podpiętymi preparatami od Aquaforest Freshwater . To chyba tyle jeżeli chodzi o najważniejsze kwestie . Poniżej przedstawiam szczegółowe dane techniczne.

Wszystkie użyte produkty można zlaleźć w naszym sklepie : AQUASCAPERS

Akwarium pokazowe Dane techniczne :

Objętość: 182L
Akwarium : szkło VIV Pure 90x45x45
Filtracja: Hydor – Oase BioMaster Thermo 600 , Grzałka przepływowa Hydor 300W , szklany wlot skimmer + wylot kielichowy

Media filtracyjne: Aquaforest Carbon, Aquaforest AF Zeolith, Aquaforest LIFE BIO MEDIA
Oświetlenie: Skylight Hyperspot M , Sterownik oświetleniowy Skylight Aqct-2
Technika CO2 : butla co2Reduktor Co2 BLUE Aquario z elektrozaworem, Drop Checker, dyfuzor Co2 marki Twinstar
Podłoże: Maflora Intense
Dekoracje: Scenery Stone, korzenie Red Moor Wood

Nawożenie oraz  stabilizacja jakości wody oparta na produktach marki Aquaforest :
automatyczny dozownik nawozów
Bakterie Aquaforest Life Essence
Rośliny z Holenderskiej plantacji Aquaflora :
  • Anubias barteri var. nana 'Mini’
  • Ludwigia sp. 'Mini Super Red’
  • Microsorum pteropus 'Trident’
  • Microsorum pteropus 'Windelov’
  • Rotala rotundifolia
  • Rotala rotundifolia 'Orange Juice’
  • Rotala species 'Green’
  • Staurogyne species 'Porto Velho’
  • Eleocharis sp.’Minima’

Akwarium pokazowe

Proces realizacji

Najważniejszą kwestią pod względem marketingowym było umiejscowenie zestawu akwarium pokazowe viv pure 90x45x45 . Idealnym miejscem było wydłużenie lady, przy której obsługiwani są klienci sklepu Moje Zoo w Cieszynie.

akwarium dekoracyjne w sklepie

Lampa Skylight została już też powieszona , nadszedł więc czas za tworzenie aranżacji . W pierwszym etapie zabrałem się za utworzenie idealnego podłoża dla roślin. Wielowartwowe podłoże mojego autorstwa zaczołem od wysypania węgla aktywowanego na szkło . Węgiel wiąże i usuwa niepożądane w akwariach związki chemiczne, dzięki czemu poprawia klarowność wody. Wysoka porowatość i duża powierzchnia adsobcyjna gwarantują skuteczne usuwanie zanieczyszczeń, metali ciężkich i pozostałości leków. Wchłania również nadmiary pierwiastków , które w początkowej fazie istenienia akwarium wydzielane są do słupa wody.

węgiel aktywowany

Kolejną warstwą jest za Aquaforest Black Lava Soil . To naturalne poddaje do wody zawarte w nim substancje mineralne, sprzyja osiedlaniu się pożytecznych mikroorganizmów. Struktura AF Lava Soil ułatwia ukorzenianie roślin akwariowych oraz zapobiega powstawaniu stref beztlenowych, oraz zwiększa cyrkulację wody w naszym podłożu.

aquaforest lava

Na lawę rozsypujemy Aquaforest Natural Substrate. Jest podłoże akwarystyczne na bazie torfu i gliny wzbogacone o mikroelementy. Natural substrate to podłoże do stosowania podżwirowego, czyli musi być przykrywe wierzchnią warstwą innego podłoża.

aquaforest natural substrate

Ostanim elementem przykrywającym wszystkie warstwy jest aktywne podłoże typu Soil , w tym wpyadku sprawdzony od lat Darsoil. Dzięki takiemu zestawieniu oraz kolejności otrzymujemy wysokiej jakości podłoże o dużej porowatości, przepływie i bogactwie mineralnym.

Podłoże jest gotowe , przyszedł czas na aranżację tego akwarium . Głowne dekoracje to kamienie Scenery Stone oraz korzenie Red Moor Wood.

hardscape akwarium

Wstępny zarys mamy gotowy. Pozostało już tylko nadać aranżacji ostateczny wygląd przy wykorzystaniu kamieni oraz piasku, w celu wysypania tak zwanej ścieżki z piasku. Tak prezentuje się hardscape akwarium VIV Pure 90x45x45 .

aranżacja akwarium w sklepie

Przyszedł czas na posadzenie roślin w zbiorniku . Zawsze stosuję w swoich projektach produkty sprawdzone, takie które mogę z czystym sumieniem polecić każdemu.   Tak też jest z roślinami które używam, pochodzą z najlepszych plantacji na świecie takich właśniejka Aquaflora. Za kondycję w tym zbiorniku będzie dbała kompletna linia nawożenia, oraz preparatów odpowiadających za jakość wody firmy Aquaforest .

Rośliny posadzone, akwarium można już zalać. Kolejną ważną czynnością jest zaaplikowanie bakterii w tym wypadku Aquaforest Life Essence .

akwarium dekoracyjne viv pure 90x45x45

Oto kilka zdjęć z życia tego akwarium .

akwarium viv pure

akwarium pokazowe

akwarium pokazowe viv