Zakładanie akwarium
Zakładanie akwarium naturalnego – podstawy
Pisząc ten artykuł mam na celu uświadomienie wszystkim że wielu z nas popełnia błędy przy swoich aranżacjach nie uwzględniajac wielu czynników na które trzeba zwrócić uwagę …szczególnie kiedy tworzymy nasze dzieło w kierunku Akwarium naturalnego.
Na samym początku pomijając wybór podłoża do naszego zbiornika oraz konkretnego stylu Nature np. Iwagumi, Ryuboku czy Mizube ( to w już w innym temacie) chciałbym poruszyć temat doboru dekoracji.
Kiedy juz nasz zbiornik zostanie zaopatrzony w podłoże że tak powiem bazowe ( gotowe produkty typu Elos TerraBlack , Azoo Plant Grower Bed. ADA Amazonia ), należy zastanowić sie nad głównymi aspektami naszej aranżacji czyli kamieniami, korzeniami, roślinami i innymi. Każdy szczegół powinien zostać odpowiednio dobrany (rozmiar korzeni, kamieni a szczególnie ich układ) by nasze centrum zbiornika (dekoracje) pozostawialo odpowiednią ilość miejsca dla naszych roślin a przede wszystkim miejsca które odpowiednio podkreśli nasza aranżacje a zarazem zachowało proporcje układu . Stosując nowe korzenie wczesniej nie uzywane nalerzy pamietac o ich spreparowaniu i wczesniejszym przygotowaniu do uzycia w naszym zbiorniku, z kamieniami nie ma już takich problemów wystarczy wypłukać . Wybierając materiały, których użyjemy należy bardziej wziąć pod uwagę dopasowanie do rozmiaru akwarium , dopiero potem pomyślmy o ich ułorzeniu.
Kolejnym etapem jest stworzenie konkretnej kompozycji naszej aranżacji. Ogólnie śmiało można stwierdzić że możliwość aranżacji zbiorników naturalnych jest nieograniczona, jednak najbardziej znanymi i stosowanymi przez aquascaperów są trzy możliwości. Podstawą jest zachowanie proporcji aranżacji tak by nasz punkt centralny układt najlepiej znajdował się w przybliżeniu w punkcie 70/30 % długości zbiornika.
Pierwsza to układ litery U ( korzenie bądź inne dekoracje rozchodzą się od środka na boki ku górze zbiornika) . Oto załączony przykład takiej stylizacji.
Przykład
https://www.akwarium-dekoracyjne.pl/portfolio/zakladanie-akwarium-optiwhite-93x54x65/
Następny dość często spotykany to układ w kształcie wzniesienia ( korzenie bądź inne dekoracje umieszczone na środku zbiornika)
Przykład :
https://www.akwarium-dekoracyjne.pl/portfolio/akwarium-aquael-glossy-nature/
Oraz trzeci układ w kształcie trójkąta ( korzenie bądź inne dekoracje całkowicie z boku zbiornika).
Przykład :
https://www.akwarium-dekoracyjne.pl/portfolio/akwarium-ryuboku/
A tu moja Aranżacja akwarium w stylu Ryuboku poddana dogłębnej analizie kolegi Art Pennom z Południowej Florydy.
http://www.scapefu.com/aquascaping-project-ryuboku/
Zakładanie akwarium dzielimy na różne etapy . Starajmy się nie spieszyć z doborem materiałów .Kiedy wybierzemy już styl, cała aranżacje ( układ korzeni,kamieni bądź innych dekoracji) możemy zabrać się za dobór roślin. W zbiornikach naturalnych kompozycja roślinna składa się z trzech stref – plan pierwszy, plan drugi i tło. Kiedy dokonamy wyboru konkretnych gatunków należy zwrócić uwagę na konkretne wymagania poszczególnych roślin, ich wymagania odnośnie oświetlenia, intensywność wzrostu czy kolorystykę.
Jeżeli mamy już wybrane gatunki oraz zaplanowane ich miejce w naszej aranżacji, możemy zabrać się za sadzenie. Większość roślin akwariowych należy sadzić przy użyciu pincety. Najlepiej umieszczać rośliny w zbiorniku przed całkowitym zalaniem ograniczy nam to poruszanie sie i wypływanie roślin. Wsadzając rośliny w takich zbiornikach należy pamietać o kolejnosci – zaczynamy od pierwszego planu .
Gdy nasz zbiornik uzbrojony został w dekoracje i rośliny możemy śmiało zabrać się do zalewanie.. Pamiętajmy jednak że zbyt szybkie wklewanie wody może zniszczyć nasza pracę, stosujmy delikatny strumień wody przy użyciu choćby węża z regulacją przepływu.
Mam nadzięję że przynajmniej trochę zbliżyłem wam podstawowe zagadnienia z zakładania akwarium .